Ivan Dylevský, Petr Ježek: Základy funkční anatomie člověka
12. Kožní ústrojí
12. 2. Vlasy, nehty a chlupy
Předešlá Následující
Shrnutí základních znalostí
  1. Vlasy a chlupy vznikají z vlasových váčků uložených ve škáře. Vlasy i chlupy se skládají z dřeně a ze zrohovatělých buněk kůry. Barva vlasů a chlupů je podmíněna množstvím a druhem pigmentu uloženého v buňkách kůry.
  2. Nehet je zrohovatělá destička na konci prstů ruky a nohy. Vyrůstá z buněčné vrstvy pod nehtem.
  3. Primární ochlupení: lanugo. Sekundární ochlupení: vlasy, řasy, obočí, drobné chloupky na těle. Terciální ochlupení: chlupy v podpaží, ochlupení stydké krajiny a zevních pohlavních orgánů, chlupy v zevním zvukovodu, v nosním vchodu a vousy u mužů.

Vlasy (capili) a chlupy (pili) vznikají z vlasových váčků uložených ve škáře. Do vlasových váčků jsou vmáčknuty vazivové bradavky, zajišťující svým cévním zásobením výživu vlasu nebo chlupu.

Vlas se skládá z vnitřní dřeně a ze zrohovatělých buněk kůry. Na povrch vlasu je vylučován sekret mazových žláz, který povléká vlas a je u báze vlasu vyprazdňován i na povrch kůže. Do povrchové vrstvy vlasové kůry se upínají drobné kožní svaly, které jsou schopné svým smrštěním napřimovat vlasy a chlupy a vytlačovat maz z mazových žlázek ("husí kůže"). Původní funkce těchto kožních svalů - napřimovat srst a regulovat tak teplotu vzduchu při povrchu těla, je u člověka zanedbatelná.

Barva vlasů a chlupů je podmíněna množstvím a druhem pigmentu, který je uložen převážně ve zrohovatělých buňkách vlasové kůry. Barva je závislá na pohlaví, věku a na rasové příslušnosti každého jedince. Podle časového postupu vývoje ochlupení rozeznáváme primární, sekundární a terciální ochlupení.

Terciální ochlupení tvoří: chlupy v podpaží, ochlupení stydké krajiny a zevních pohlavních orgánů, chlupy v zevním zvukovodu, nosním vchodu a u mužů vousy. Vývoj terciálního ochlupení je ovlivňován činností žláz s vnitřní sekrecí a proto také poruchy funkce těchto žláz se velmi rychle projevují v defektech některého z typů terciálního ochlupení.

Nehet (unguis) je zrohovatělá destička na konečných článcích prstů ruky a nohy. Nehty vyrůstají z buněčné vrstvy (nehtového lůžka) pod nehtem a u nehtového kořene, který je překrytý kůží posledního prstového článku. Nehty poskytují mechanickou ochranu koncovým článkům prstů.

Návod
Úvod
Kapitola 1
1.1. Lékařské vědy
1.5. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 2
2.1. Tkáně - vznik, definice, typy
2.2. Epitely
2.4. Svalová tkáň
2.5. Nervová tkáň
2.6. Regenerace tkání
2.7. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 3
Kapitola 4
4.5. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 5
5.4. Testy znalostí
Kapitola 6
6.4. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 7
7.4. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 8
8.1. Obecná stavba a funkce cév
8.3. Dynamika krevního oběhu
8.4. Velký krevní oběh
8.5. Žilní systém
8.8. Nácvik a test znalostí
Kapitola 9
9.1. Funkční anatomie dýchací soustavy
9.5. Tkáňové dýchání
9.6. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 10
10.1. Základní funkce trávicího systému
10.7. Uložení a projekce orgánů břišní dutiny
10.8. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 11
11.3. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 12
12.1. Anatomie kůže
12.2. Vlasy, nehty a chlupy
12.3. Mléčná žláza
12.4. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 13
13.3. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 14
14.1. Obecné zásady řízení a regulací
14.3. Nácvik a testy znalostí
Kapitola 15
15.8. Nácvik a testy znalostí
Slovník Obsah