Ivan Dylevský, Petr Ježek: Základy kineziologie
1. Obecná kineziologie
1.1.3. Funkční anatomie a biomechanika kostní tkáně
Obr. 1. 5.

Kostní buňky


  1. příčný výbrus kostí:
    1. osteocyt
    2. centrální kanálek osteónu
  2. prostorová rekonstrukce osteoblastu:
    1. tělo osteoblastu
    2. kanálky pro výběžky blastů
    3. dutinka (lakuna) osteoblastu
Obr. 1.6. Stavba osteónu Obr. 1.7. Kostní spongióza Obr. 1.8. Kostní architektonika

Kostní tkáň je specializovaným typem opěrného pojiva s mineralizovanou mezibuněčnou hmotou.

Buňky kosti

Osteoblasty jsou buňky schopné produkovat mezibuněčnou hmotu kostní tkáně – vlákna a amorfní hmotu – a účastní se její mineralizace.

Osteocyty jsou původní osteoblasty, které jsou již uzavřeny v základní hmotě a nejsou schopny významnější tvorby mezibuněčné hmoty.

Osteoblasty produkují kolagenní vlákna a beztvarou proteoglykanovou mezibuněčnou hmotu. Produkcí enzymů (alkalické fosfatázy) se podílejí na mineralizaci kostní tkáně. Osteocyty se spíše účastní uvolňování minerálů z kostní tkáně, a jsou proto součástí regulačních mechanizmů udržujících hladinu vápníku v tělních tekutinách, především v krevní plazmě.

Mezibuněčná hmota kosti

Mezibuněčná kostní hmota je – jako u všech pojivových tkání – tvořena svazky kolagenních vláken tmelených základní amorfní hmotou. Tato proteoglykanová hmota je mineralizována. Minerální složkou kostí, která může dosáhnout až 65 % váhy kosti, tvoří submikroskopické krystality fosforečnanu vápenatého, prostorově uspořádaného jako hydroxyapatit.

Krystalitové jehlice jsou vázány na kolagenní vlákna v místech, kde jsou mezery mezi jednotlivými tropokolagenovými molekulami. Obsah minerálů je u různých kostí různý a stupeň mineralizace je rozdílný i v rámci stavby jedné kosti. Obecně platí, že méně mineralizovány jsou kostní trámce než kostní lamely, a proto i kosti s převahou trámčiny (např. obratle) mají celkově nižší obsah minerálních látek.

Amorfní mezibuněčné hmoty je v kostní tkáni poměrně málo – z 90 % ji tvoří kolagen a zbytek představují proteoglykany.

Kostní tkáň existuje v lidském těle jako: lamelární kost (vrstevnatá kost), a fibrilární kost (vláknitá kost).V dalším textu se omezíme na popis lamelární kosti.

Typy kostí

Lamelární kost tvoří převážnou část skeletu, zvláště dlouhé a ploché kosti končetin. Na makroskopickém řezu typickou lamelární kostí rozlišujeme: kompaktní, plášťovou vrstvu kosti (tzv. kompaktu) a část spongiózní neboli houbovitou (tzv. spongiózu).

Kompakta je tvořena buď koncentricky uspořádanými lamelami nebo destičkovými lamelami, orientovanými rovnoběžně dlouhou osou kosti. Komplex až dvaceti soustředných lamel s centrálním kanálkem se nazývá osteon neboli Haverský systém.

Osteon = základní stavební jednotka kompaktní kosti

Osteon je stavební a cirkulační jednotkou kostní kompakty. Úprava kolagenních vláken v lamelách osteonu a jejich rozdílný stupeň mineralizace jsou základem pevnosti kompakty v tahu, tlaku i v ohybu. Také biomechanické vlastnosti kostní kompakty (viz dále) jsou přímým důsledkem této úpravy. Výhodných mechanických vlastností dosahuje kompakta i zásluhou specifické úpravy cirkulace, která na jedné straně dovoluje vysoký stupeň látkové výměny a na druhé straně nevede k zeslabení poměrně rigidních struktur osteonů.

Možnost oboustranné látkové výměny mezi krví a kostními buňkami je tak zajištěna cestou: kapiláry v centrálním Haversově kanálku => kostní kanálky => osteoblasty (cyty) => mezibuněčná kostní hmota. Prostřednictvím této komunikace se uskutečňuje jak mineralizace kostní tkáně, tak se touto cestou transportují vápenaté a hořečnaté ionty uvolňované z kompakty do krevního oběhu. Tkáňová (extracelulární) tekutina cirkulující lakunami a kostními kanálky je totiž v kontaktu s obrovskou plochou anorganických krystalitů. Udává se, že u člověka vážícího 70 kg je tkáňová tekutina v kontaktu s minerály na ploše 1500–5000 m2!

Spongiózní kost je všude tam, kde není vytvořena souvislá a jednotná dřeňová dutina (kostní hlavice). Je také pod plášťovou vrstvou kompakty.

Spongióza je složena z trámců (trabekul) a plotének uspořádaných do prostorové struktury, jejíž tvar je výsledkem působení mechanických sil na kost. Stavba trámců a plotének je prakticky stejná jako stavba lamel osteonů. U silnějších trámců se dokonce formují pravé Haversovy osteony, tj. trámce složené z koncentricky uspořádaných lamel. V trámcích jsou drobné prohlubně s osteoblasty a kostními kanálky.

Kostní architektonika

Směr průběhu a uspořádání kostních trámců a plotének odpovídá tzv. trajektoriím, tj. liniím spojujícím místa největšího tlakového zatížení kosti.

Uspořádání průběhu trámců a lamel spongiózy v kosti říkáme kostní architektonika. Každá kost má specifickou a typickou architektoniku, která ale není neměnná. Při porušení kostního tvaru, např. při kostní zlomenině a následném odlišném tlakovém zatěžování zhojené, ale deformované kosti, se trámce přestavují a vzniká architektonická úprava trámců typická pro nové tlakové zatížení.

Wolffův zákon: zevní tvar, vnitřní struktura i funkční zatížení kosti jsou ve vzájemné harmonii. Při jakékoliv změně dochází k přestavbě kosti jejímž cílem je dosažení původní harmonie.

Maximální pevnosti kosti je dosaženo s minimální spotřebou materiálu. Kost je přitom velmi pevná – pevnost kompakty dlouhých kostí je srovnávána s mosazí, litinou nebo kujným železem (100 – 200 MPa).

O biomechanických vlastnostech izolovaných kostí bylo získáno obrovské množství údajů. Bylo zjištěno, že diafýza (kompakta) dlouhých kostí snáší obrovské statické zatížení působící ve směru její osy: humerus „unese" hmotnost asi 600 kg; femur 760 kg, ale tibie až 1350 kg. Byla zjištěna menší – asi poloviční pevnost diafýz při zatížení v příčném směru, a prokázána nejmenší pevnost kompakty dlouhých kostí ve zkrutu. (Např. fibula praská již při zatížení 6 kg.)

Je také nepochybné, že kosti jsou v tahu ještě odolnější než při tlakovém zatížení.

Tato a mnohá další čísla jsou sice instruktivní, ale jejich praktické využití je problematické. Měření prováděná na izolovaných vzorcích kosti v naprosto arteficiálním prostředí. Nemohou vypovídat o biologických vlastnostech kostí zapojených v systému celého skeletu, a o chování kostí v průběhu působení dynamických a různě směrovaných sil, kterým jsou kosti vystaveny při pohybu, růstu, ale i v průběhu úrazových dějů. Omezíme se proto pouze na několik pravidel, podle kterých se staticky a dynamicky namáhaná kost řídí.

Z biomechanického hlediska není kost homogenní útvar.

Kompakta je složena z trubic, které ideálně splňují základní požadavek pevnosti s minimální spotřebou stavebního materiálu. Jamky v lamelách vzhledem ke svému oválnému tvaru nesnižují významněji pevnost, stejně jako kostní kanálky paprsčitě prorážející stěny lamel.

Mezi vrstvenými lamelami je málo kolagenu a mezibuněčná hmota je vysoce mineralizována. Pouze zcela ojedinělá jsou kolagenní vlákna pronikající z jedné lamely do druhé. Chybění vláken mezi lamelami je snad důvodem nízké odolnosti kompakty ve zkrutu.

Obecně platí, že distribuce minerálů v kompaktě není stejná. Mezi klasickými Haversovými osteony i mezi vmezeřenými lamelami jsou místa méně mineralizované (méně tvrdé) kosti, která z mechanického hlediska snad plní funkci určitých absorberů kinetické energie působící na kompaktu. Jak již bylo uvedeno, kompakta diafýzy je velmi odolná na působení statického tlaku působícího v dlouhé ose kosti (trubicový systém lamel!). Ještě pevnější – až o 60 % je kompakta v tahu.

U většiny dlouhých kostí je kompakta nejtlustší uprostřed délky diafýzy. Zde také nejlépe odolává pomalé torzi, ohnutí kostí. Na horizontálně (příčně) působící síly není ale kostní diafýza rezistentní – chybí jí „prostorově“ odolná" struktura kostní spongiózy.

Trámce spongiózy v diafýze totiž buď chybějí, nebo jsou velmi primitivně vytvořeny pouze na dutinové ploše kompakty.

Dynamické zatížení kostní kompakty je závislé na rychlosti pohybu, s jejíž dvojmocí zatížení stoupá. (Proto i velmi malý, ale rychlý náraz působí zlomeninu!)

Spongiózu kloubních konců kostí tvoří vzájemně se křížící trámce – typická struktura vznikající na základě prostorově komplikovaně směrovaného tlaku a zároveň struktura na tento tlak také maximálně odolná. Trámce připomínají svým tvarem a uspořádáním lomené gotické oblouky podpírající klenby. Probíhají v silokřivkách odpovídajících místům tlaku a tahu, kterým je daná kost vystavena.

Spongióza = hydraulický systém kostí

Spongióza není z biomechanického hlediska pouze souborem trámců kostní tkáně. Prostory mezi trámci jsou vyplněny tukovými buňkami, buňkami kostní dřeně, cévami, nervy a mezibuněčnou tekutinou. Tukové buňky velmi dobře adherují k povrchu trámců. Celý systém buněk a cév spongiózy lze chápat jako elastický, hydraulický systém chránící kostní trámce. Do systému přitéká krev z cév, které jsou uvnitř kosti, a odtéká oběma směry - do žil dřeně i mimo kostní tkáň – do žilního systému okostice. Hydraulické vlastnosti kostní spongiózy se projevují při jakémkoliv zatížení pohybového systému zvýšením hydrostatického tlaku v dutinách spongiózy. Zátěž je tak zčásti absorbována a rigidní kostní trámce jsou zatíženy až „v druhém sledu".

Hydraulický systém spongiózy můžeme chápat i jako „shock absorber“ kosti a stimulátor růstu, remodelace nebo obnovy kosti. (Viz dále.)

Dřeňové dutiny diafýz, prostůrky spongiózy a širší Haversovy kanálky vyplňuje kostní dřeň.

Předešlá Následující Předešlá Následující
Návod
Úvod
Kapitola 1
1.4. Testy znalostí
Kapitola 2
2.1. Analýza pohybu
2.2. Stabilita těla
2.3. Svalové síly – páky
2.4. Funkční třídění svalů
2.5. Souhrn kapitoly
2.6. Testy znalostí
Kapitola 3
3.1. Obecné principy řízení motoriky
3.3. Mozkový kmen
3.4. Mozeček
3.5. Thalamus
3.6. Bazální ganglia
3.8. Souhrn kapitoly
3.9. Testy znalostí
Kapitola 4
4.1. Osový orgán
4.3. Pohyblivost páteře
4.4. Sektory páteře
4.5. Stabilita páteře
4.6. Souhrn kapitoly
4.7. Testy znalostí
Kapitola 5
5.1. Hrudník – základní pojmy
5.2. Funkční anatomie hrudníku
5.3. Kinetika hrudníku
5.4. Dýchací svaly
5.5. Kineziologie břišní stěny
5.6. Souhrn kapitoly
5.7. Testy znalostí
Kapitola 6
6.1. Stavební plán
6.6. Souhrn kapitoly
6.7. Testy znalostí
Kapitola 7
7.1. Stavební plán
7.6. Souhrn kapitoly
7.7. Testy znalostí
Obsah