Ivan Dylevský, Petr Ježek: Základy kineziologie
1. Obecná kineziologie
1.3.3. Kosterní sval – orgán
Obr. 1. 17.

Přechod sval - šlacha




Obr. 1.18. Přechod šlacha – kost Obr. 1.19. Tvar svalu

Sval, musculus je funkční složkou, orgánem pohybového systému. Příčně pruhovaný kosterní sval se prostřednictvím šlachy většinou upíná ke kosti. Některé svaly (např. mimické) sice na kostech začínají, ale upínají se do kůže nebo do kloubních pouzder (mm. articulares). Svaly nejsou na těle uloženy rovnoměrně – asi 56 % váhy svalů připadá na svaly dolní končetiny, 28 % váhy na horní končetiny a 16 % na svaly hlavy a trupu.

Kosterní sval = soubor svalových vláken

Sval tvoří tři komponenty: příčně pruhovaná svalová vlákna, vazivo a pomocná zařízení (cévy a nervy). Stavbu a funkci svalových vláken jsme probrali v předchozím textu. Soustředíme proto další pozornost na vazivový skelet a vnější tvar.

Svalová vlákna mají na svém povrchu sice jen zcela minimální množství vaziva, ale sarkolemy svalových vláken se vzájemně nedotýkají. Skupiny 10–100 vláken jsou již obaleny výraznou vrstvičkou vaziva a tvoří tzv. primární svalový snopec. Malé svaly tvoří pouze primární snopce, větší svaly se skládají ze sekundárních svalových snopců a snopců vyšších řádů. Vazivo obalující uvnitř svalu primární snopce a snopce vyšších řádů, tvoří svalové endomyzium.

Vazivo na povrchu svalu souvisle obaluje sval a formuje jeho povázku, fascii. Fascie obalují nejen jednotlivé svaly, ale ohraničují i různě velké prostory ve kterých leží celé svalové skupiny. V kontaktních štěrbinách mezi fasciálními prostory probíhají kmeny cév a nervů.

Většina svalů je bohatě tvarově diferencována.

Přechod svalových vláken do šlachy je upraven tak, že vmezeřené vazivo kosterního svalu přechází do vmezeřeného vaziva šlachy. Tah svalu je proto při kontrakci přenášen plynule na vazivo svalu a teprve potom na vlákna šlachy. Tato stavba přechodu šlachy a svalu zajišťuje nejen ohromnou mechanickou pevnost tohoto přechodu - dříve se trhá sval než místo přechodu, ale také pružný a elastický přenos síly svalové kontrakce na skelet.

Spojení šlachy a kosti - svalový úpon se realizuje pomocí okostice i přímým přechodem vláken šlachy do kosti. Okrajová vlákna šlachy přecházejí spíše do vaziva okostice, který se na obrovské ploše připevňuje krátkými vazy ke kosti. Pouze centrální vlákna šlachy přecházejí přímo mezi povrchové lamely kostníkompakty a jsou zalita do základní hmoty kosti. (Mezi úpony jednotlivých svalů jsou přitom značné místní rozdíly!) U některých dlouhých šlach je mezi úsek tvořený kolagenními vlákny a mineralizovaný konec šlachy vložen oddíl, kde jsou početné chrupavčité buňky. Tato interpozice buněčného materiálu mezi táhlé šroubovice kolagenních vláken představuje mezičlánek tlumící (absorbující) trh při smrštění svalu.

V místech, kde šlacha nebo i sval procházejí přes kostěný nebo chrupavčitý podklad, vznikají útvary chránící jejich povrch před mechanickým poškozením. Jsou to burzy a šlachové pochvy.

Zevní tvar svalu je dán tvarem a počtem svalových bříšek a vztahem svalových snopců k úponové šlaše. Svaly mohou být vřetenovité, jedno - a vícehlavé, ploché a kruhovité.

Sval může být sice plochý nebo vřetenovitý, ale jeho snopce mohou být zároveň orientovány od začáteční k úponové šlaše podélně, šikmo nebo třeba radiálně. Každý sval má tak charakteristické geometricky specifické uspořádání vláken, kterému říkáme svalová textura. Směr průběhu svalových vláken má zásadní vliv na velikost výstupní síly, působící ve směru průběhu úponové šlachy, a určuje i rychlost, kterou se sval smršťuje. Svalům, které mají šikmý průběh snopců říkáme zpeřené.

Svaly mohou mít následující texturu svalových vláken:

Podané rozdělení je zjednodušující a schematické. Sval je trojrozměrný útvar a paralelní vlákna mohou být v tomtéž svalu uspořádána radiálně k centrální šlaše, ale úhel zpeření vláken může být v jednotlivých úsecích svalového bříška rozdílný. Úprava vnitřní architektury svalů je zpracována zcela nedostatečně a biomechanické důsledky nemohly být proto blíže analyzovány.

Úplně zpeřený sval má centrálně uloženou šlachu, ke které se ze všech stran sbíhají svalové snopce. Částečně zpeřený sval má z tohoto uspořádání pouze klínovitý segment.

Předešlá Následující
Návod
Úvod
Kapitola 1
1.4. Testy znalostí
Kapitola 2
2.1. Analýza pohybu
2.2. Stabilita těla
2.3. Svalové síly – páky
2.4. Funkční třídění svalů
2.5. Souhrn kapitoly
2.6. Testy znalostí
Kapitola 3
3.1. Obecné principy řízení motoriky
3.3. Mozkový kmen
3.4. Mozeček
3.5. Thalamus
3.6. Bazální ganglia
3.8. Souhrn kapitoly
3.9. Testy znalostí
Kapitola 4
4.1. Osový orgán
4.3. Pohyblivost páteře
4.4. Sektory páteře
4.5. Stabilita páteře
4.6. Souhrn kapitoly
4.7. Testy znalostí
Kapitola 5
5.1. Hrudník – základní pojmy
5.2. Funkční anatomie hrudníku
5.3. Kinetika hrudníku
5.4. Dýchací svaly
5.5. Kineziologie břišní stěny
5.6. Souhrn kapitoly
5.7. Testy znalostí
Kapitola 6
6.1. Stavební plán
6.6. Souhrn kapitoly
6.7. Testy znalostí
Kapitola 7
7.1. Stavební plán
7.6. Souhrn kapitoly
7.7. Testy znalostí
Obsah