Ivan Dylevský, Petr Ježek: Základy kineziologie
3. Řízení hybnosti
3.7.1. Korová motorická centra
Obr. 3. 8.

Stavba mozkové kůry




(Vrstvy korových bunek I.–VI., úprava korových spojů – vláken.)


Motorické oblasti mozkové kůry jsou z anatomického hlediska typickým izokortexem, tj. kůrou složenou ze šesti vrstev neuronů. Pro izokortex jsou základní dva typy neuronů: neurony pyramidové a hvězdicovité.

Pyramidové neurony mají charakteristický tvar těla s bohatě se větvenými apikálním dendritem, který je orientován kolmo k povrchu kůry. Axony pyramidových neuronů v povrchových vrstvách kůry (II. a III. vrstva) spojují blízké i vzdálenější oblasti kůry, ale kůru neopouštějí. Axony neuronů páté vrstvy vstupují do bílé hmoty hemisfér a jdou i do velmi vzdálených struktur: do bazálních ganglií, kmene, thalamu, RF, k jádrům hlavových nervů a do míchy (pyramidová dráha !).

Nejdůležitějším projevem hybnosti člověka jsou cílené, úmyslné (volní) pohyby. Cílené pohyby jsou řízeny mozkovou kůrou, bazálními ganglii a mozečkem. Motorická kůra zahrnuje rozsáhlé oblasti čelních laloků obou hemisfér.

Existují tří funkční motorické oblasti mozkové kůry:

Primární motorická kůra leží před středovou mozkovou rýhou (sulcus centralis) na gyrus praecentralis. Celá oblast kůry precentrálního gyru se také nazývá hybný nebo motorický, kinestetický analyzátor.

Nejvýznamnější neuronální vrstvou primární motorické kůry je pátá vrstva, která je složená z tzv. Becových pyramidových buněk.

Becovy neurony jsou uspořádány podle vztahu k jednotlivým tělním článkům. Tomuto uspořádání říkáme somatotopická organizace kůry.

Uspořádání neuronů této oblasti nekončí pouze jejich somatotopickým rozložením, ale skupiny neuronů vytvářejí i tzv. jádra, řídící větší svalové skupiny. Kolem jader jsou další skupiny neuronů, tzv. pole, která zřejmě mají koordinační funkce. (Jádra se nepřekrývají, pole ano!) Mezi „dokonalostí“ pohybu, přesností řízení a počtem řídících neuronů je úzký vztah. Nejpočetnější jsou neurony řídící svaly jazyka, hrtanu a ruky.

Premotorická (PM) a doplňková motorická kůra (MII, doplňková motorická oblast) je uložena před primárním motorickým centrem ležíčím na předním okraji gyrus praecentralis, v zadních partiích čelních závitů a na vnitřní ploše každé mozkové hemisféry. Somatotopická (tělová) projekce je v této oblasti kolmá k projekci v primární motorické kůře, ale je méně přesně vyjádřena – okrsky se překrývají. Sekundární a primární motorické oblasti spolu velmi úzce spolupracují.

Primární motorická kůra je klíčovou strukturou pro řízení úmyslných pohybů.

Bez korových motorických center není možné vykonat úmyslný (volní) pohyb

Předpokládá se, že premotorická a doplňková motorická kůra se podílí především na programování a přípravě pohybu.

Předešlá Následující
Návod
Úvod
Kapitola 1
1.4. Testy znalostí
Kapitola 2
2.1. Analýza pohybu
2.2. Stabilita těla
2.3. Svalové síly – páky
2.4. Funkční třídění svalů
2.5. Souhrn kapitoly
2.6. Testy znalostí
Kapitola 3
3.1. Obecné principy řízení motoriky
3.3. Mozkový kmen
3.4. Mozeček
3.5. Thalamus
3.6. Bazální ganglia
3.8. Souhrn kapitoly
3.9. Testy znalostí
Kapitola 4
4.1. Osový orgán
4.3. Pohyblivost páteře
4.4. Sektory páteře
4.5. Stabilita páteře
4.6. Souhrn kapitoly
4.7. Testy znalostí
Kapitola 5
5.1. Hrudník – základní pojmy
5.2. Funkční anatomie hrudníku
5.3. Kinetika hrudníku
5.4. Dýchací svaly
5.5. Kineziologie břišní stěny
5.6. Souhrn kapitoly
5.7. Testy znalostí
Kapitola 6
6.1. Stavební plán
6.6. Souhrn kapitoly
6.7. Testy znalostí
Kapitola 7
7.1. Stavební plán
7.6. Souhrn kapitoly
7.7. Testy znalostí
Obsah