Ivan Dylevský, Petr Ježek: Základy kineziologie
4. Kineziologie osového orgánu
4.1. Osový orgán

Vznik osového, axiálního systému (orgánu) pohybového aparátu je společným znakem všech strunatců. Řadu pohybových funkcí sice postupně přebírají končetiny, které pak v motorice člověka zcela dominují, ale i u člověka zůstal axiální systém základním prvkem prakticky všech hybných aktivit. Vzhledem ke vzpřímenému držení těla ve stoji i při lokomoci je totiž axiální systém hlavní pohybovou bází, od které se každý pohyb odvíjí. Obecně lze konstatovat, že není pohyb, který by neměl v axiálním systému odezvu, ale také neexistuje pohyb vlastního axiálního systému, který by se nepromítal do organizmu. Proto je také celý osový systém velmi zranitelný, ale také i zraňovaný.

Axiální systém se skládá z řady stavebních komponent soustředěných do páteře i kolem páteře, které mají nosnou, protektivní a hybnou funkci.

Systém tvoří: osový skelet – páteř, spoje na páteři, svaly pohybující páteří, kostra hrudníku a jeho spoje a dýchací svaly.

V širším kontextu patří k axiálnímu systému i příslušná řídící komponenta, tj. část nervové soustavy, která zabezpečuje funkce systému, případně je jeho činností přímo dotčena. (Z didaktických důvodů je popis celého systému fragmentován do několika navazujících kapitol.)

Osový orgán = podsystém posturálního systému

Tzv. posturální systém těla v sobě zahrnuje nejen osový systém, ale i hybnou část pánve a dolní končetiny. Tzn. že axiální systém je pouze dílčí částí (subsystémem) posturálního systému.

Z pohledu kineziologie je axiální systém soubor morfologicky rozdílných prvků, které je zpočátku vhodné analyzovat samostatně.

Základní složkou osového systému je páteř. Při analýze stavby páteře je vhodné vycházet z koncepce tzv. pohybového (hybného) segmentu (motion segment). Jde sice spíše o funkční než morfologický pojem, ale umožňuje již na úrovni anatomie osového skeletu dynamické pojetí stavby páteře.

Z biomechanického hlediska je páteř elastický, článkovaný a zakřivený válec. V jednotlivostech je ovšem páteř biomechanický komplex složený z velmi rozdílných komponent. Znalost stavby každé z těchto komponent je pro analýzu pohyblivosti páteře, základní.

Předešlá Následující
Návod
Úvod
Kapitola 1
1.4. Testy znalostí
Kapitola 2
2.1. Analýza pohybu
2.2. Stabilita těla
2.3. Svalové síly – páky
2.4. Funkční třídění svalů
2.5. Souhrn kapitoly
2.6. Testy znalostí
Kapitola 3
3.1. Obecné principy řízení motoriky
3.3. Mozkový kmen
3.4. Mozeček
3.5. Thalamus
3.6. Bazální ganglia
3.8. Souhrn kapitoly
3.9. Testy znalostí
Kapitola 4
4.1. Osový orgán
4.3. Pohyblivost páteře
4.4. Sektory páteře
4.5. Stabilita páteře
4.6. Souhrn kapitoly
4.7. Testy znalostí
Kapitola 5
5.1. Hrudník – základní pojmy
5.2. Funkční anatomie hrudníku
5.3. Kinetika hrudníku
5.4. Dýchací svaly
5.5. Kineziologie břišní stěny
5.6. Souhrn kapitoly
5.7. Testy znalostí
Kapitola 6
6.1. Stavební plán
6.6. Souhrn kapitoly
6.7. Testy znalostí
Kapitola 7
7.1. Stavební plán
7.6. Souhrn kapitoly
7.7. Testy znalostí
Obsah