Ivan Dylevský, Petr Ježek: Základy kineziologie
6. Kineziologie horní končetiny
6.3.2. Kinematika ramenního kloubu
Obr. 6 5.

M. latissimus dorsi




Obr. 6.6. Svaly lopatky

Předpažení, flexi v ramenním kloubu provádí déltový sval, m. deltoideus, hákopažní sval, m. coracobrachialis a dvojhlavý pažní sval, m. biceps brachii (krátká hlava).

Pomocným svalem je velký prsní sval. Pohyb stabilizuje trapézový sval. Neutralizačními svaly jsou podhřebenový sval a malý oblý sval.

Deltový sval naléhá svojí vnitřní plochou na kloubní pouzdro ramenního kloubu a na svaly, které se k pouzdru upínají. Mezi pouzdrem a svalem je velký tíhový váček, který vybíhá pod nadpažek. Váček a vmezeřené vazivo umožňují dobrý posun všech vzájemně naléhajících struktur – mluví se proto někdy o „subakromiálním kloubu.“

Tři svalové části déltového svalu mají z funkčního hlediska i tři rozdílné funkce:
  1. klíčková část: flexi, abdukci a vnitřní rotaci paže
  2. nadpažková část: abdukci paže do horizontály
  3. lopatková část: extenzi, abdukci a zevní rotaci paže

Dvojhlavý pažní sval má také komplikovanější funkční uplatnění. Šlacha dvojhlavého svalu se upíná na vnitřní plochu horní plochy vřetenní kosti, tedy mimo osu předloktí. Proto sval supinuje pronované předloktí, a je-li předloktí v supinační poloze – flektuje jej. V ramenním kloubu abdukuje dlouhá hlava dvojhlavého svalu paži a krátká hlava ji flektuje.

Zapažení, extenzi v ramenním kloubu provádí široký zádový sval, m. latissimus dorsi, velký oblý sval, m. teres major a deltový sval, m. deltoideus.

Pomocnými svaly jsou trojhlavý pažní sval, malý oblý sval a velký prsní sval. Pohyb stabilizují: trojhlavý pažní sval, hákopažní sval, rombické svaly, mezižeberní svaly, břišní svaly a vzpřimovač páteře. Neutralizačními svaly jsou deltový sval, podhřebenový sval a malý oblý sval.

Upažení, abdukci v ramenním kloubu provádějí: deltový sval, m. deltoideus, nadhřebenový sval, m. supraspinatus a přední pilovitý sval, m. serratus anterior.

Pomocnými svaly jsou podhřebenový sval, velký prsní sval a dvojhlavý pažní sval. Pohyb stabilizuje trapézový sval a neutralizačními svaly jsou podhřebenový sval a malý oblý sval.

Při abdukci horní končetiny, je abdukční pohyb hlavice pažní kosti zajišťován ramenním kloubem pouze asi do 30 stupňů. Mezi 30–170 stupni se pohyb odehrává v ramenním kloubu a ve spojení lopatky a hrudníku. Z každých 15 stupňů abdukce se vždy 10 stupňů odehrává v ramenním kloubu a 5 stupňů ve spojích lopatky. Lopatka při tomto pohybu postupně horizontalizuje svoji kloubní jamku. Poměru velikosti pohybu ve všech spojích říkáme humeroskapulární rytmus.

Humeroskapulární rytmus = 10 stupňů + 5 stupňů

Připažení, addukci v ramenním kloubu provádí velký prsní sval, m. pectoralis major, široký zádový sval, m. latissimus dorsi a velký oblý sval, m. teres major.

Pomocnými svaly jsou: malý oblý sval, podlopatkový sval a trojhlavý pažní sval. Pohyb stabilizují: přední pilovitý sval a trapézový sval. Neutralizačními svaly jsou ty svaly, které ruší rotační komponenty adduktorů, tj. vnitřní a zevní rotátoři (viz dále) a druhostranné svaly provádějící addukci.

Zevní rotaci v ramenním kloubu provádí podhřebenový sval, m. infraspinatus a malý oblý sval, m. teres minor.

Pomocným svalem je déltový sval a pohyb stabilizuje trapézový sval a rombické svaly.

Vnitřní rotaci v ramenním kloubu provádí podlopatkový sval, m. subscapularis, široký zádový sval, m. latissimus dorsi a velký oblý sval, m. teres major.

Pomocnými svaly jsou velký prsní sval, deltový sval, dvojhlavý pažní sval a hákopažní sval. Pohyb stabilizuje velký prsní sval a horní pilovitý sval. Neutralizačními svaly jsou deltový sval, hákopažní sval, prsní sval, široký zádový sval a velký oblý sval.

Podlopatkový sval, m. subscapularis je velký, plochý sval trojúhelníkovitého tvaru, který je uložený na přední ploše lopatky.

Podlopatkový sval addukuje a provádí vnitřní rotaci paže. Řada dosud probraných svalů vytváří svým srůstem s povrchem kloubního pouzdra tzv. rotátorovou manžetu ramenního kloubu.

Rotátorová manžeta = m. subscapularis + m. supraspinatus + m. infraspinatus + m. teres minor

Nejvíce zatíženým úsekem rotátorové manžety je úponová část nadhřebenového svalu, jehož šlacha je při upažení vtlačována mezi velký hrbolek pažní kosti a nadpažek.

Předešlá Následující Předešlá Následující
Návod
Úvod
Kapitola 1
1.4. Testy znalostí
Kapitola 2
2.1. Analýza pohybu
2.2. Stabilita těla
2.3. Svalové síly – páky
2.4. Funkční třídění svalů
2.5. Souhrn kapitoly
2.6. Testy znalostí
Kapitola 3
3.1. Obecné principy řízení motoriky
3.3. Mozkový kmen
3.4. Mozeček
3.5. Thalamus
3.6. Bazální ganglia
3.8. Souhrn kapitoly
3.9. Testy znalostí
Kapitola 4
4.1. Osový orgán
4.3. Pohyblivost páteře
4.4. Sektory páteře
4.5. Stabilita páteře
4.6. Souhrn kapitoly
4.7. Testy znalostí
Kapitola 5
5.1. Hrudník – základní pojmy
5.2. Funkční anatomie hrudníku
5.3. Kinetika hrudníku
5.4. Dýchací svaly
5.5. Kineziologie břišní stěny
5.6. Souhrn kapitoly
5.7. Testy znalostí
Kapitola 6
6.1. Stavební plán
6.6. Souhrn kapitoly
6.7. Testy znalostí
Kapitola 7
7.1. Stavební plán
7.6. Souhrn kapitoly
7.7. Testy znalostí
Obsah