Ivan Dylevský, Petr Ježek: Základy kineziologie
6. Kineziologie horní končetiny
6.5.3. Koordinační systém prstů ruky

Startéry flexe prstů jsou červovité svaly (mm. lumbricales), které ohýbají prsty v MP kloubech. Celá flexe prstů je lumbrikálními svaly pouze zahájena a teprve pak je aktivován povrchový ohybač prstů (m. flexor digiorum supeficialis), který ohýbá první mezičlánkový kloub. Nakonec se zapíná hluboký ohybač prstů (m. flexor digitorum profundus), který provede flexi v distálním mezičlánkovém kloubu. Tento sled flekčních pohybů je sice EMG prokazatelný, ale při běžném úchopovém stereotypu je celá flekční aktivita prstů spouštěna globálně.

Flexe prstů je základním předpokladem úchopu

Čistými flexory v metakarpofalangových kloubech jsou lumbrikální svaly jen tehdy, jsou-li prsty v mezičlánkových kloubech extendovány. Extenzi v interfalangových kloubech provádějí mezikostní a červovité svaly. Nejde ovšem o „silovou“ extenzi, ale o fixaci již dosaženého natažení prstů. Krátké dlaňové svaly tak aktivně zabraňují hyperextenzi prstů při silné aktivaci natahovače prstů.

Lumbrikální svaly jsou svými začátky na šlachách hlubokého flexoru prstů a úpony na hřbetu prstů, transmisním komplexem, který propriceptivními mechanismy zabezpečuje souhru flexorového a extenzorového systému. Jakýkoliv kontrakční i dekontrakční posun hlubokého ohybače je totiž provázen protažením nebo uvolněním červovitých svalů, a je tak aktivován celý koordinační systém prstu. (Lumbrikální svaly mají nápadně malé motorické jednotky a vysokou hustotu proprioreceptorů ve svalové i v úponové části.)

Proximální posun šlach hlubokého prstového flexoru v sektoru kde lumbrikální svaly začínají, je poměrně značný – 3 až 4 centimetry. Napnutí lumbrikálních svalů prokazatelně snižuje práh dráždivosti všech flexorů metakarpofalangových kloubů.

Předešlá Následující
Návod
Úvod
Kapitola 1
1.4. Testy znalostí
Kapitola 2
2.1. Analýza pohybu
2.2. Stabilita těla
2.3. Svalové síly – páky
2.4. Funkční třídění svalů
2.5. Souhrn kapitoly
2.6. Testy znalostí
Kapitola 3
3.1. Obecné principy řízení motoriky
3.3. Mozkový kmen
3.4. Mozeček
3.5. Thalamus
3.6. Bazální ganglia
3.8. Souhrn kapitoly
3.9. Testy znalostí
Kapitola 4
4.1. Osový orgán
4.3. Pohyblivost páteře
4.4. Sektory páteře
4.5. Stabilita páteře
4.6. Souhrn kapitoly
4.7. Testy znalostí
Kapitola 5
5.1. Hrudník – základní pojmy
5.2. Funkční anatomie hrudníku
5.3. Kinetika hrudníku
5.4. Dýchací svaly
5.5. Kineziologie břišní stěny
5.6. Souhrn kapitoly
5.7. Testy znalostí
Kapitola 6
6.1. Stavební plán
6.6. Souhrn kapitoly
6.7. Testy znalostí
Kapitola 7
7.1. Stavební plán
7.6. Souhrn kapitoly
7.7. Testy znalostí
Obsah